Trening refleksu i szybkości w tenisie

Trening refleksu i szybkości.

Świetna szybkość i krótki czas reakcji to jedne z najistotniejszych elementów nowoczesnego tenisa. Każdy zawodnik który chce osiągnąć sukces powinien pracować nad tymi elementami. Start do piłki, szybki proces decyzyjny, błyskawiczny refleks podczas returnu mogą być gwarantem świetnych wyników. Trening szybkości wśród zawodników tenisa stosuje się od najmłodszych lat. Bardzo ważne jest ćwiczenie startów do piłki oraz bieg na krótkich dystansach który jest bardzo charakterystyczny dla tenisowej dyscypliny. Trenerzy najlepszych zawodników na świecie zwracają uwagę na błyskawiczny czas reakcji oraz jak najszybsze pokonanie pierwszych metrów do piłki. Uważają je za kluczowe fizyczne cechy przyszłych tenisowych mistrzów. Ważną rolę w tenisowym treningu odgrywają uzupełniające sporty jak uni hokej, piłka ręczna, piłka nożna, koszykówka. Wymienione dyscypliny sportowe są zbliżone w wielu sytuacjach do tenisowej rozgrywki. Pokrewnymi cechami są dynamiczny start, przebieganie krótkich odcinków, zwinność, szybkość, refleks. Trening refleksu, czasu postrzegania i procesu decyzyjnego może dać znaczącą przewagę w tenisie.

Wymagająca rozgrywka.

Tenis to wymagająca rozgrywka co potwierdza zużycie energetyczne zawodnika. Podczas godzinnej rozgrywki singlowej mężczyzna spala średnio 800 kcal. Każdy zawodnik grający w tenisa skupia się na technice i powtarzalności oraz elementach sytuacyjnych. Przy tak dużym obciążeniu konieczne wdrożenie do planu treningowego ćwiczeń wydolnościowych i kondycyjnych. Po osiągnięciu zadowalającego poziomu rola treningu aerobowego zaczyna tracić na znaczeniu kosztem siły, szybkości, zwinności i refleksu.

Badania pokazały że większość energii a dokładniej aż 80% wysiłku tenisisty powodują krótkotrwałe i szybkie ruchy, zasilane energią ze szlaku ATP PC. Pozostała część energii pochodzi z glikozy beztlenowej. Wyniki potwierdzają, że budowanie wytrzymałości aerobowej w nieskończoność jest nieuzasadnione. Lepsze efekty zostaną osiągnięte przy ukierunkowaniu treningu na siłę szybkość i zwinność. Każdy z tych czynników ma inny priorytet dla zawodnika który wynika ze strategii, warunków oraz nawierzchni.

Szybkość.

Trening szybkości będzie najbardziej wskazany dla graczy trenujących na kortach trawiastych, cementowych, halowych. Mniej ważny będzie dla zawodników grających na mączce ceglanej. Szczególnie istotna może być dla osób grających agresywnie i blisko siatki. Tacy zawodnicy powinni poświęcić więcej czasu na trenowanie szybkości i reakcji. Trening refleksu i szybkości może być realizowany przy wykorzystaniu mobilnego urządzenia sportowego o nazwie Simflex. Urządzenie jest całkowicie mobilne co doceniają profesjonalni zawodnicy którzy podróżują po turniejach na całym globie. Symulator refleksu wysyła bodziec w postaci podświetlenia przycisku, a celem zawodnika jest naciśnięcie święcącego guzika w jak najkrótszym czasie. Trenażer refleksu umożliwia ćwiczenie czasu reakcji, obserwacji, widzenia peryferyjnego, procesu decyzyjnego, szybkości a nawet kondycji podczas długotrwałej rozgrywki.

Zwinność i zwrotność.

Zwinność najczęściej jest trenowana na korcie. Trening polega na bieganiu po szerokości lub długości kortu ze zmianą kierunku biegu. Bieg od linii do linii wpływa na zwrotność a jego zadaniem jest zwiększenie szansy dobiegnięcie piłek których gracz się nie spodziewał. Kolejnym ćwiczeniem jest bieganie po tzw kopercie. Celem jest usprawnienie poruszania się po korcie. Zawodnik biega po skosie do każdego narożnika (z lewego tylnego rogu do prawego przedniego i na odwrót), a jego zadaniem jest markowanie odbicia podczas biegu. Zadanie należy wykonywać naprzemiennie zmieniając kierunek biegu w każdej sesji. Niektórzy zawodnicy wolniej biegają w stronę słabszej ręki co jest bardzo widoczne w tym prostym zadaniu.

Siła uderzenia.

Siła w tenisie to czynnik wypracowywany podczas długich sesji treningowych na siłowni. Trening polega na ogólnym rozwoju większości większych grup mięśniowych. Mięśnie klatki piersiowej i ramion mają wpływ na szybkość zagrań. Mięśnie nóg decydują o szybkości biegu i zwinności. Mięśnie brzucha i pleców odpowiadają za prawidłowe utrzymanie postawy.

Podsumowanie.

Profesjonalny trening tenisisty skoncentrowany jest na powyższych czynnikach. Podstawą treningu jest ćwiczenie sytuacji, które zawodnicy będą mogli wykorzystać w trakcie meczu. Na takich elementach powinien skupiać się trening, aby dać zawodnikowi szansę wykorzystania w praktyce sytuacji treningowej. Trenerzy powinni w taki sposób układać plan treningowy zawodnika aby przygotować ich do praktycznej rywalizacji na korcie osiągając maksymalną efektywność. Na najwyższym poziomie decydują detale i niewielkie różnice, szczególnie w grze jeden na jeden. Symulator refleksu Simflex powstał po to żeby dać przewagę najlepszym i przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść.