Kierowca rajdowy trening reakcji

Kierowca rajdowy i charakterystyka.

Cechy wyróżniające najlepszych kierowców rajdowych to refleks, koncentracja, kondycja, pracowitość. Najbardziej utytułowani kierowcy powtarzają jak mantrę że najważniejszy jest trening i pracowitość. Kierowca rajdowy lub wyścigowy powinien ciężko pracować nad swoim ciałem i umysłem. Jak w każdej dyscyplinie sportowej sukces nie bierze się z przypadku tylko jest wynikiem świadomej i ciężkiej pracy na treningach.

Profesjonalny świat sportu.

W profesjonalnym sporcie za każdym występem sportowca jak mecz tenisa, skok narciarski, walka bokserska kryje się sztab ludzki oraz wiele godzin pracy treningowej i organizacyjnej. W zależności od dyscypliny sportowej sprzęt zawodnika niezbędny do występu może zmieścić się w bagażu podręcznym lub kilku ciężarówkach. Pływak może spakować swój sprzęt do dużej torby, kierowca rajdowy musi mieć logistyka który zadba o transport samochodu i kilku ton sprzętu. Rajdy odbywają się co kilka tygodni a warunki ich charakterystyka jest różna dlatego potrzebne są nierzadko inne części eksploatacyjne jak opony. Profesjonalny kierowca rajdowy musi być w świetnej kondycji fizycznej oraz psychologicznej. Rajdy samochodowe kojarzone są z sportem siedzącym. Tymczasem na mecie odcinka można dostrzec zmęczenie w oczach kierowców, dopiero wtedy zdajemy sobie sprawę o wysiłku jaki kierowca wkłada w prowadzenie samochodu. Jazda samochodem na limicie, adrenalina, koncentracja oraz ogromne przeciążenia działające na kierowcę i pilota są bardzo wyczerpujące.

Przygotowanie do rajdu.

Kierowca rajdowy odpowiednio wcześniej przygotowuje się do kolejnego rajdu. Maksymalnie odpocząć, nabrać świeżości do jazdy. Przed startem musi przejrzeć z pilotem materiały filmowe, mapy, dokumenty rajdowe, notatki. Następnie przygotowuje plan działania, cele do osiągnięcia oraz rozdziela zadania. Starty w rajdach samochodowych wymagają od kierowcy ogólnej wytrzymałości kondycyjnej, wyczucia oraz refleksu. Ogromny wpływ na wynik i bezpieczeństwo uzależnione jest od sprawności psychicznej kierowcy. Opanowanie, długotrwała koncentracja na wysokim poziomie, czas postrzegania oraz szybki proces decyzyjny wyróżniają najlepszych kierowców. Duża konkurencyjność wśród kierowców na wysokim poziomie powoduje że o wygranej decydują detale.

Piekielnie drogi sprzęt.

Ogromne nakłady finansowe na sprzęt oraz stosunkowo niska trwałość produktu powodują że testy samochodowe ogranicza się do minimum. Eksperymentowanie z ustawieniami samochodu skrócone są do niezbędnego minimum, a w tym czasie trzeba ustawić parametry zawieszenia i innych podzespołów. Testy wykonuje się na innych rajdówkach lub na symulatorach rajdowych. Wysoko rozwinięta telemetria pozwala na bardzo realistyczne odtworzenie odcinków.

Kierowca rajdowy i trening refleksu.

Urządzenie o nazwie Simflex umożliwia trening refleksu w każdych warunkach. Symulator refleksu korzystając z autorskiego algorytmu oświetla przycisk w różnych miejscach który kierowca rajdowy musi nacisnąć w jak najkrótszym czasie. Następnie czynność się powtarza i trwa przez określoną ilość czasu. Kierowca decyduje o tym czy chce trenować wyłącznie czas reakcji czy również kondycję ponieważ 1 cykl treningowy ma regulowany czas od 30 sekund do 15 minut. Interwał czasowy podświetlający przycisk jest również regulowany od 0,3 sekundy do 3 sekund. Dzięki tym ustawieniom można ukierunkować trening w stronę refleksu lub wytrzymałości.

Trenażer refleksu zlicza ilość prawidłowo naciśniętych przycisków w danym czasie i pokazuje wynik. Dodatkowo ma możliwość obliczania średniego czasu reakcji, najszybszej i najwolniejszej reakcji po każdej grze. Wskaźniki czasu reakcji pozwalają na bieżące monitorowanie postępów treningowych. Standardowe urządzenie do treningu refleksu składa się z modułu sterującego, przycisków LED oraz nierdzewnej konstrukcji. Istnieje możliwość budowy urządzenia o dowolnych parametrach, ilości przycisków oraz ustawieniach gry. Refleksometr może być dostosowany indywidualnie do potrzeb kierowcy rajdowego poprzez kształt konstrukcji i jej rozmiar. Refleksomierz to pierwsze w Polsce profesjonalny symulator do mierzenia i ćwiczenia refleksu. Sportowy symulator Simflex jest efektywny ponieważ już po kilku dniach treningowych można zaobserwować znaczną poprawę czasu reakcji.